Cep telefonları artık birer kredi kartı

 Cep telefonları artık birer kredi kartı

 

 

Garanti Bankası ile Avea, Türkiye ve dünyada ilk kez, Yakın Alan İletişimi Teknolojisi’ni tüm cep telefonlarında hayata geçiriyor.

 

Avea ve Garanti’nin ortak projesi olan, Mastercard ve Gemalto’nun da desteğiyle geliştirilen mobil ödeme çözümü, NFC teknolojisine uyumlu cep telefonu satın alma gereksinimini ortadan kaldırarak, yeni SIM kartlar sayesinde abonelerin hâlihazırda kullandıkları telefonları NFC teknolojisine uyumlu hale getiriyor. Böylece aboneler, kullandıkları cep telefonlarını değiştirmeden, cep telefonlarıyla temassız ödeme terminallerinin bulunduğu Türkiye’de ve dünyadaki binlerce noktada hızlı ve kolayca ödeme yapabilecek, ödeme çözümlerinin sunduğu kolaylıklardan faydalanabilecek.

Bununla birlikte, bugüne kadar cep telefonu kullanıcılarına yalnızca pilot uygulamalar çerçevesinde sunulan NFC tabanlı mobil ödeme çözümleri, ilk kez Garanti ve Avea işbirliğiyle Temmuz ayından itibaren tüm abonelerin yaygın kullanımına sunulacak. Dünyada ilk kez aboneler, bu tarihten itibaren Avea bayilerinden alacakları SIM kartlarla telefonlarını temassız ödemelere ve bunu takip edecek birçok yeni uygulama ile uyumlu hale getirebilecek

 

Bu yenilikle Avea aboneleri, cep telefonlarının Trink özelliği sayesinde ödemelerini temassız yapabilecek. Kredi ve ön ödemeli olmak üzere iki çeşidi bulunan bu yeni teknoloji sayesinde müşteriler, dilerlerse alışverişleri sırasında hangi kartla ödeme yapmak istediklerini de seçebilecekler. Ulaşımda Trink kullanılan şehirlerde, toplu taşıma araçlarında (otobüs, metro, vapur, tren) kullanılabilecek  yeni nesil NFC, ayrıca bina girişleri, stadyumlar, içecek ve yiyecek otomatları gibi birçok yerde geçerli olacak. İstenirse tıpkı telefonlara yüklenen uygulamalar gibi Avea aboneleri cep telefonlarına KGS özelliği de yükleyebilecekler. Ayrıca “Kampanya” özelliği ile telefonlarına gönderilecek dijital kuponları kullanarak, anında indirim ve hediyeler kazanabilecekler.

Uygulamanın tanıtımı amacıyla, ödeme sistemleri sektörünün kalbi olan ve telekomünikasyon sektörünün de yakından izlediği Cardist Fuarı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, mobil teknolojilerdeki ilkleri gerçekleştirmenin ve müşterilerinin hayatına değer katmanın ilk günden bu yana Avea’nın ana hedeflerinden biri olduğunu belirterek, “Sektörünün lider markalarından Garanti Bankası ile birlikte yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştığımız ‘Yakın Alan İletişimi Teknolojisi’ projesi vizyonumuzun bir parçası...”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !